Radnicima Instituta „Simo Milošević“ će biti isplaćene najvjerovatnije tri plate
Izvjesno je da će tri zaostale plate dobiti zaposleni u Institutu „Simo Milošević“. Radnici ove zdravstvene ustanove ranije su najavili štrajka za 25.april. Ukoliko im budu isplaćene plate štrajka neće biti.
Potpredsjednik Vlade, dr Srđan Pavićević kazao je da će najvjerovatnije novca biti za tri zaostale plate.
-Tri resorna ministarstva: rada i socijalnog staranja, zdravstva i finansija kordiniraju poteze kako bi, od februara zarađena, sredstva Instituta Igalo od 1,1 milion eura, sa računa Fonda zdravstva bila zakonski prebačena na slobodan račun Sindikalne organizacije . To je potvrdio gostujući u Bojama jutra TV Vijesti, predsjednik Komisije za spas Instituta i potpredsjednik Vlade, dr Srđan Pavićević.
Najavljenog štrajka u Institutu Dr Simo Milošević 25.aprilau tom slučaju neće biti, kazala je predsjednica Sindikata, dr Marija Obradović.
„Dok ne krene serija finansijske pomoći iz projektovanog paketa za spašavanje Instituta moraćemo da se poslužimo bočnim putem, odnosno računom Sindikata. Juče smo donijeli jasnu odluku da ćemo dati jednokratnu pomoć u visini, da li zaostalih plaćanja ili više ili manje od toga, zavisi od Ministarstva finansija, Ministarstva rada i socijalnog staranja i Ministarstva zdravlja. Pokušaćemo sve što je do nas da budu tri zarade“, istakao je dr Pavićević, nadajući se da će to biti dovoljno za radnici ekonomski izdrže do početka realizacije planiranih mjera za spašavanje Instituta.
Dr Obradović je podsjetila da je Sindikat dao prethodno šansu i rok od mjesec Vladi i odložio štrajk da bi obećani Plan spašavanja Instituta počeo da se sprovodi. U Sindikatu vjerujuju u realna i ostvariva rješenja za stanje u Institutu kojem su stigli na naplatu dugovi nastali osamdestih godina prošlog vijeka. Taj balast je dug prema Jugobanci koji je narastao na preko 7 milioan eura i zbog koga je blokiran račun Instituta. Ali i zbog tužbi radnika, koji su godinama bili zakinuti primajući niske plate, mimo javnog zdravstva Crne Gore.
„Procijenjena vrijednost Instituta je 65 milona eura, potvrdio nam je juče ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Janko Odović. To nije realno pa se, kako je rekao , narednih sedam do deset dana mora korigovati. Procjena imovine Instituta mora biti kredibilna i jasna. Na osnovu toga biće formirane cijene akcija i počeće razgovori manjinskog vlasnika sa Vladom. Ili će biti odlučeno da zajedno idemo u projekat oporavka i rebrendiranja Igala, ili će svoje akcije ustupiti po novim cijenama Vladi“, objasnio je Pavićević.
Nakon male pomoći od 300 hiljada eura, odmah bi krenuo i paket spašavanja Instituta od 10 miliona eura i Instituit bi stao na noge, počeo da plaća dugove. Za šest mjeseci bili bi stvoreni uslovi da se realizuje plan restrukturiranja i rebrendiranja. To znači i da bi Institut mogao povući i veće grantove za stavranje novog Igala, sa novom ponudom i tretmanima, uz nove klijente, tržišta i cijene, uvjeren je potpredsjednik Vlade. Ponovio je da se ne smije dozvoliti da Crna Gora ostane bez Instituta i bez mogućnosti da godišnje 5000 njenih pacijenata koristi njegove usluge rehabilitacije, jer druge alternative za Institut nema, ni u zemlji niti u okruženju.
Očekuje i da beogradska Agencija za osiguranje depozita neće pokrenuti stečaj u Institutu zbog duga prema Jugobanci.
Dr Obradović vjeruje da će naredna dva dana Vlada uspjeti da prebaci novac na račun Sindikata, da neće biti štrajka. Ipak, upozorava, da nikakav Plan Vlade za restrukturiranje kompanije neće biti moguć, dok ljudi odlaze, pogotovo medicinski i ugostiteljski kadar.