Primorski PortalPrimorski Portal
  • Početna
  • Info
    • Društvo
    • Politika
    • Kultura
  • Biznis
    • Turizam
    • Preduzetništvo
    • Ekonomija
  • Životni stil
    • Zdravlje
    • Magazin
    • Zanimljivosti
    • Sa svih meridijana
  • Sport
  • Objektiv
    • Foto
    • Video
  • Gdje izaći
    • Restoran
    • Veče sa
    • Vikend u
  • English
  • O nama
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
white-logo

Flash

Sjednica Skupštine opštine Bar biće održana u petak, sa početkom u 10 časova. Na dnevnom redu izbor predsjednika lokalnog parlamenta.

Air Montenegro od početka godine prevezao više od 350.000 putnika.

Pretežno oblačno, do 15 stepeni.

  1. Home
  2. Društvo
  3. U 29 akcija traganja spasili 64 osobe, Crnoj Gori potreban savremeni spasilački čamac
Društvo Info

U 29 akcija traganja spasili 64 osobe, Crnoj Gori potreban savremeni spasilački čamac

Primorski Portal 29.01.2023 08:30
 U 29 akcija traganja spasili 64 osobe, Crnoj Gori potreban savremeni spasilački čamac

Ekipe Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama (UPSUL) prošle godine su sa plovila spasile 64 osobe i deset plovila tokom 29 akcija traganja i spasavanja na moru. Na području djelovanja Lučke kapetanije Bar bio je 21 slučaj, a na području Kotora osam. Nažalost, bio je i jedan smrtni slučaj.

Prema riječima pomoćnika direktora Uprave Žarka Lukšića, Crnoj Gori je potreban savremen spasilački čamac.

– Crnoj Gori je potreban jedan savremen spasilački čamac, dužine oko 15 metara, koji bi bio opremljen za noćno osmatranje i izlazak na more visine talasa pet metara, kao što imaju sve ostale spasilačke službe, recimo u Italiji, Hrvatskoj i Grčkoj. Njegova vrijednost je oko dva milona eura, ali bi se njegovom kupovinom dugoročno riješio problem traganja na otvorenom moru. Naš čamac „Sar 1“ prebacili bismo u Bokokotorski zaliv, a ovaj novi bismo pozicionirali u Baru. Za to je potrebno naći sredstva, ali bez toga nema značajnijeg unapređenja sistema traganja i spasavanja, naravno uz adekvatne plate i kvalifikovanu i obučenu posadu – kazao je Lukšić za „Dan“.

Ističe da su sigurnost i bezbjednost na moru na Crnogorskom primorju, u zoni koju pokrivaju unutrašnje morske vode i teritorijalno more, neprestani izazov, posebno tokom turističke sezone.

– Usled nacionalne zakonske regulative, koja ne prepoznaje naplaćivanje usluga tegljenja u slučajevima kada vlasnik plovila nije postupio u skladu sa Zakonom o sigurnosti pomorske plovidbe, UPSUL vrši tegalj takvih plovila bez nadoknade troškova, trošeći državne resurse, što u drugim mediteranskim državama nije praksa. Svakako da će taj segment biti obuhvaćen i revizijom Nacionalnog plana traganja i spasavanja, čije je ažuriranje počelo i očekuje završetak aktivnosti do maja ove godine. A kada bi trebalo početi sa izradom standardnih operativnih procedura (SOP), sa svim subjektima kako bi plan postao operativan uz implementaciju svih ratifikovanih SAR konvencija za more i vazduhoplovstvo (IAMSAR), svakako da, uz podršku Ministarstva kapitalnih investicija, mora biti imperativ u narednom periodu, uz unapređenje službe – rekao je Lukšić.

Posao kojim se bavi Sektor sigurnosti plovidbe je, kako kaže, usko operativan i podrazumijeva stručno i obučeno ljudstvo, koje mora biti u odličnoj psiho-fizičkoj kondiciji za obavljanje složenih zadataka na moru, prilikomspasavanja lica u opasnosti, kao i prilikom traganja za nestalim licima.

– Kadrove za pomorski dio, makar prema dosadašnjem iskustvu, ne samo u Crnoj Gori, teško je naći, s obzirom da su na brodovima mnogo veća primanja, a UPSUL ne može dugoročno obezbijediti veliki broj zaposlenih zbog zakonskih odredbi Zakona o državnim službenicima i namještenicima. Sam status zaposlenih u Pomorskom operativnom centru i operativnom dijelu spasilaca na čamcima nije regulisan kao ostale slične ili srodne službe u Crnoj Gori, pa nemaju beneficije ni na novčana primanja, ni na starosnu granicu za obavljanje poslova u ovoj zahtjevnoj službi. Uzimajući u obzir da po postojećoj zakonskoj regulativi za penziju treba 67 godina života ili 40 godina staža, postavlja se pitanje da li jedan spasilac ili operater na sistemu za nadzor i kontrolu pomorskog saobraćaja (služba kao kontrola leta u vazduhoplovstvu) može u psiho-fizičkoj kondiciji da obavlja kvalitetno svoj posao i izvršava svoje obaveze na moru, po pravilu kada su loši vremenski uslovi. U slučaju da spasiocima treba pomoć, ko će njih spasavati – istakao je Lukšić.

Dodaje da je tragičan slučaj potrage za nestalim dječakom u Herceg Novom pokazao požrtvovanost i angažovanje službe traganja i spašavanja na moru, gdje su pokazali svoju, prvenstveno, ljudsku i profesionalnu odgovornost, koju država kao takvu mora prepoznati.

– UPSUL je, u skladu za državnom administracijom, vezana za budžetska sredstva koja se dodjeljuju svim organizacionim jedinicama. Ta sredstva svakako nisu dovoljna da se organizuje redovna služba i obezbijedi njena efikasnost, jer održavanje, obuka i opremanje spasilačkih službi, sa specijalnom opremom i sredstvima, veoma je skupo. Pored sredstava iz budžeta, UPSUL preko resornog ministarstva koristi i evropske IPA fondove, gdje smo prošle godine dobili veoma vrijedne specijalne spasilačke skutere i ličnu opremu koja je već operativna i u upotrebi. Takođe, raspodjelom sredstava Agencije za civilno vazduhoplovstvo godišnje dobijamo određena finansijska sredstva, koja se koriste isključivoza Sar službu i možemo otvoreno reći da bez tih sredstava služba ne bi mogla da se unapređuje, a ljudstvo šalje na skupe i specijalizovane obuke – kazao je Lukšić.


Instaliraće dodatne senzore i radare

Prema riječima Žarka Lukšića, Crna Gora je 2015. pokrila sa prvom fazom VTMIS sistema veliki dio zone odgovornosti, koja dostiže i do 50 NM od obale.

– Sistem funkcioniše i koriste ga za svoje potrebe mnogi državni organi. S tim u vezi, korišćenjem evropskih pred-pristupnih fondova projektom IPA 2017 je u toku, impementacija druge faze VTMIS sistema koja podrazumjeva instalaciju nedostajućih senzora u Bokokotorskom zalivu, Luci Bar i Skadarskom jezeru. Nove lokacije u Bokokotorskom zalivu su rt Kobila, Portonoci, trusrski rt i Dražin vrt, i Lučka kapetanija Kotor gdje će se instalirati dodatni senzori, radari kratkog dometa, CCTV kamera, AIS, meteo stanice, linkovske veze i VHF radio uređaji. Sistem će biti operativan u trećem kvartalu godine, uz napredna softverska rešenja, a na koji način će se značajno unaprijediti sigurnost i bezbjednost pomorske plovidbe u Bokokotorskom zalivu. CCTV kamere srednjeg dometa će biti instalirane i u Luci Bar i na Crnom rtu, gdje će se sa Pomorsko operativnog centra vršiti nadzor i kontrola brodova koji dolaze u luku. Takođe, na Stegvašu će biti instalirana VHF i AIS oprema, gdje će po prvi put biti moguća komunikacija između plovnih objekata sa jezera i Koordinacionog centra traganja i spašavanja u Dobroj Vodi – zaključuje Lakušić.

„Slučaj poput onog u Herceg Novom na sve nas ostavlja traga“

U radu su, kako kaže Žarko Lakušić, imali slučajeve naročito dramatične, kao što je bio i poslednji u Herceg Novom.

– U dosadašnjem radu vezano za traganje i spašavanje na moru imali smo nekoliko sličnih situacija kada tragamo za nestalim osobama, a porodica očekuje pronalaženje utopljenika. Samo u jednom slučaju 2021. godine nismo uspjeli pronaći nestalo lice prilikom utopljenja na ušću rijeke Bojane. U takvim trenucima, kao i nažalost slučaju protekle sedmice kada je nestao dječak, prvenstveno se baziramo na profesionalno koordinisano traganje i spašavanje na moru u koje su prvenstveno uključene UPSUL, MVCG, Sektor granične policije, Vojno vazduhoplovstvo i Lučke kapetanije Bar i Kotor, kao i sa ostalim državnim i privatnim institucijama i kompanijama. Same emocije u tom dijelu se moraju svesti na najmanju moguću mjeru, a svakako na nas sve ostavlja traga, posledice kada predajemo porodici tijelo i nakon toga po pravilu ostajemo sa njima u kontaktu. Stresnost posla koji nosi spasilačka služba na moru, ponavljam nije prepoznata trenutno kako bi trebala da bude, jer spasioc na kopnu i moru nisu adekvatno isto rangirani po pitanjima primanja plata i dužine zaposlenosti u službi – istakao je Lakušić.

Izvor: DAN

Podijeli vijest
Tagovi: Primorski portal Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama Žarko Lukšić
Previous post
Next post

Primorski Portal (Website)

administrator

Najnovije
Sport

Slobodan Drašković na klupi Bokelja

26.03.2023 06:44
Sport

Šok u Drugoj fudbalskoj ligi: Fenjeraš Otrant Olimpik savladao lidera

26.03.2023 06:15
Info

Izložba „Talenti grada Bara“ izazvala nezapamćeno interesovanje likovne publike

25.03.2023 22:41
Društvo

Odložena utakmica između Mornara i Crvene zvezde

25.03.2023 20:55
Zanimljivosti

Nakon što je “praznog džepa”obišao svijet, u 10. deceniji života napisao Vodič kroz

25.03.2023 17:28
Pročitajte još
Info Kultura

Izložba „Talenti grada Bara“ izazvala nezapamćeno interesovanje likovne publike

Sonja Jovanović 25.03.2023 22:41

Rijetki su likovni događaji u Crnoj Gori koji privuku više publike nego što je

Zanimljivosti Životni stil

Nakon što je “praznog džepa”obišao svijet, u 10. deceniji života napisao Vodič kroz

Biljana Dabić 25.03.2023 17:28

U Podgorici je održana promocija 25. knjige Triva Zolaka “Turistička monografija Crna Gora, vodič

Preduzetništvo

Koje su prednosti Mreže: 15 godina Evropske mreže preduzetništva i MontEENegro konzorcijuma

Primorski Portal 25.03.2023 09:52

Petnaest godina od osnivanja Evropske mreže preduzetništva (EEN) Evropi, ali i 15 godina od

© 2023 Primorski Portal. All Right Reserved