Žičara Kotor-Lovćen bez dozvole, trasa bez definicije
Trasa žičare Kotor–Lovćen nije konačno definisana, a investitor, firma „Žičara Kotor–Lovćen“ d.o.o., još nije dobio građevinsku dozvolu, čulo se na jučerašnjoj javnoj tribini o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za izgradnju žičare, dionica Dub–Kuk. Da za projekat još nije obezbijeđena građevinska dozvola saopštili su predstavnici obrađivača elaborata; firme „Limit projekt“ d.o.o. Podgorica, odgovarajući na pitanje odbornika DPS-a u Skupštini opštine Željka Avramovića.
– Objekat nema građevinsku dozvolu, a predsjednik Vlade je bio da polaže kamen temeljac zajedno sa našim predsjednikom Opštine, konstatovao je Avramović.
Žarko Asanović iz „Limit projekta“ naveo je i da su dobili ucrtanu trasu po kojoj su radili elaborat, te da „trasa može da varira“.
– Revidovani projekat mora da definiše tačno kuda trasa ide. To je sve odstupanje 50-tak metara što za uticaj na životnu sredinu nema veze. To je pitanje za urbanizam, arhitekte. Ovo je zaštićena zona. Što se tiče bezbjednosti zračenja, niski napon nema uticaja na blizinu kuća, ima samo na sigurnost. Ovdje nema velike buke, veću imate od prolaska automobila, nego od žičare – rekao je Asanović odgovarajući na pitanje advokatice Olge Andrović.
Pod žičarom se, piše u elaboratu, podrazumijeva transportno sredstvo „pogonjeno užetom, pri čemu su užad upotrijebljena i kao element transporta“. Polazna stanica Dub smještena je u Grbaljskom polju, a stanica Kuk je na platou Kuk na planini Lovćen između 1.350 i 1.400 metara nadmorske visine.
– Horizontala dužina žičare je 3.639 metara, vrijeme putovanja od jedne do druge stanice je 10 minuta i devet sekundi. Konstrukcija je oslonjena na 20 stubnih mjesta, na međusobnom horizontalnom rastojanju od oko osam metara do 440 metara, kazala je Anita Radulović, specijalistkinja zaštite životne sredine „Limit projekta“ predstavljajući elaborat.
Projektovana gondola je kapaciteta 1.000 putnika na sat, od polazne stanice linije žičare i pratećih objekata sa pratećim elementima. Tokom izgradnje neće, kaže Radulović, biti većih uticaja na životnu sredinu, izuzev manjih, poput višeg nivoa buke koju proizvode mašine, te indirektno kroz moguće saobraćajne gužve.
Primjedbe prisutnih odnosile su se i na to što nisu informisani kuda će u konačnom prolaziti trasa, odnosno da li će prolaziti iznad kuća mještana i na kojoj visini.
Primjedbe do 30. jula
Žarko Asanović je kazao da visina žičare varira zbog konfiguracije terena, da ona ne može da prolazi direktno preko kuća jer, kazao je, „mora da ima neko rastojanje“.
– Trasa žičare projektovana je tako da bude bezbjedna, da njena panorama u svakom pogledu impresionira posjetioce, ali i da opravda predloženo rješenje i kompletnu investiciju, dodala je Anita Radulović.
Jelena Vuković iz Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine navela je da je ovaj resor dobio brojne primjedbe na eleborat, te da ih i sam ima više, pitavši da li projektant treba da ima saglasnost civilnog vazduhoplovstva.
Emir Redžepagić iz Agencije za zaštitu životne sredine rekao je da se ovom resoru primjedbe dostavljaju do 30. jula.
Izvor: Dan