ŽUKA će isplesti novu mrežu od barske kulture
U cilju razvijanja nezavisne i alternativne kulturne scene u Baru, dugoročnog podizanja kapaciteta i međusobne saradnje lokalnih nevladinih organizacija, ali i uspostavljanja jače saradnje sa lokalnim i nacionalnim institucijama kulture, šest entuzijasta iz Bara osnovalo je „Žuku“ – mrežu organizacija civilnog društva za kulturu u Baru. Kako bi naglasili lokalni karakter, za naziv mreže njeni osnivači, predstavnici šest NVO – Goran Janković (Gradionica), Vesna Vujošević Labović (DES Scena), Branka Ćalasan (Portret), Olja Fatić (Edukativni Centar Bar), Milena Đukić (Pogon) i Ivana Bogićević (Pristan), odabrali su naziv biljke po kojoj je grad prepoznatljiv i po kojoj je i Žukotrica dobila ime.
Projekat ,,Žuka – mreža OCD kulture u Baru” podržan je od strane Centra za građansko obrazovanje (CGO) sa partnerima, u okviru programa „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija.
Mreža „Žuka“ nastala je spontano i međusobnim prepoznavanjem ljudi koji djeluju na polju kulture, a kao svoju posebnu snagu, njeni osnivači ističu spoj svih generacija. Jedan od ciljeva je uključivanje u mrežu svih koji se bave kulturnom u sklopu teritorijalnog prstena Bara, kazao je na promociji koja je upriličena u Dvorcu kralja Nikole u Baru Goran Janković, ispred NVO „Gradionica“, koja je i nosilac projekta.
„Nevladinim organizacijama, koje su ciljna grupa naše mreže, je potrebno osnaživanje i u tom smislu je važno da se Žuka prepozna kao mreža koja će raditi na razvoju kulture i razvoj OCD organizacija koje u svom fokusu imaju kulturu, ali i da će imati jak uticaj na kreiranje i razvoj nezavisne i alternativne scene u Baru“, kazao je Janković.
Moderatorka Tamara Čurović naglasila je da su ovakve mreže česte u svijetu, te da su kontaktirali nekoliko iz regiona, radi razmjene iskustava, ali da se, kako je pojasnio Janković, one dominantno formiraju u glavnim gradovima, pa je Žuka i po tome posebna.
Vesna Vujošević Labović istakla je da je položaj umjetnika kulturnih radnika nezavidan, ali i često usamljenički. U jednom trenutku, kako je kazala, u Baru se pojavila lepeza organizacija koje se bave kulturom u širem smislu, i one su se vremenom povezale i uvezale. Teme arhitekture, mladih, filma, edukacije, kulturnog turizma, sve to uvezala je „Žuka“.
„Odjednom se otvorio ogroman spektar mogućnosti i vrlo konkretne saradnje u cilju stvaranja novih ideja i projekata. Naša međusobna saradnja i unutar ove naše mreže, je već korisna jer svako od nas ima neka svoja znanja i vještine koja može da razmijeni sa svima. Ono što nudimo je, prije svega, edukacija, koja će donijeti više dobrih projekata i učiniti i da pred većim organizacijama, prilikom konkurisanja za velike projekte, organizacije iz Bara djeluju ozbiljnije“, kazala je Vujošević Labović, dodavši i da se stvaranjem „Žuke“ stvara i prostor za otvaranje alternativne scene tokom čitave godine.
Barske nevladine organizacije na konkursima od 2018.,2019. i 2020. godine, koje je raspisivalo Ministarstvo kulture nisu imale pohvačan učinak. Kako je precizirala Olja Fatić, prijava iz Bara nije bilo dovoljno, većinski nisu bile validne, odnosno nijesu ispunjavale norme propisane pozivom, a i čak i kada su bile validne nijesu dobijale sredstva.
„Uvidjeli smo da naše nevladine organizacije nemaju dovoljno kapaciteta u tom smislu da zadovolje potrebnu formu i upravo zato smo osmislili programe edukacija i uočili šta to treba međusobno da osnažimo. Lokalnih konkursa ima, ali oni nijesu dovoljni da se kapacitet nevladine organizacije ojača. Suština je da se ojačamo i upravo ova mreža će jako pomoći svim nevladinim organizacijama koje postanu dio „Žuke““, kazala je Fatić.
Milena Đukić kazala je da umjesto da „tradicionalno zakukaju“, predstavnici ovih organizacija odlučili su da budu proaktivni, te da će biti organizovane četiri obuke.
Obuke su besplatne, održavaće se vikendom u Baru, kako bi bile dostupne svima. Cilj je da se kroz obuke osnažimo, da shvatimo da možemo da radimo i živimo od kulture. Prva obuka biće pisanje konkursa za lokalne i nacionalne konkurse, 25., 26. i 27. juna, potom strateško planiranje u kulturi 17. i 18. jula, te finansijsko upravljanje projektima 17. i 18. septembra i na kraju pisanje projekta za EU fondova, u dvije sesije od tri dana – krajem oktobra i početkom novembra.
Formiranje ove mreže bio je, kako je navela Branka Ćalasan, prvi korak da se nevladine organizacije osnaže.
„Čast mi je što ćemo se povezati i kroz haštag – PletenjeNoveMreže“, poručila je Ćalasan, najavivši da je planirano održavanje okruglih stolova i fokus grupa.
„NVO ‘Portret’ će se baviti grupama na način što će ispitivati potrebe, kada je kultura u pitanju, od tri populacije – djeca i mladi, odrasli i penzioneri. U okviru toga bavićemo se brojnim temama koje se tiču kulture u širem smislu, ali, u okviru našeg lokalnog funkcionisanja. Sve to predstavićemo na okruglim stolovima, gdje ćemo imati zanimljive učesnice i učesnike i nadamo se da će nam se i do njihovog održavanja priključiti organizacije koje će prepoznati smisao i učestvovati“, pojasnila je Ćalasan, napomenuvši da će poziv za fokus grupe biti raspisan za sve građane, te da će taj dio programa biti realizovan do kraja godine.