Bračni par iz Bara, brodom koji je plaćen 1 funtu isploviće  iz Engleske za Crnu Goru

 Bračni par iz Bara, brodom koji je plaćen 1 funtu isploviće  iz Engleske za Crnu Goru

Pomorski poduhvat bračnog para iz Bara,  Duško i Dejana Vuković, drvenim brodom koji je napravljen prije 70 godina neobičnom rutom  iz Engleske  doputovaće u Bar.   Krajem  aprila isplovljavaju u nesvakidašanju avanturu krstarenja brodom koji je sagrađen 1953.godine. Kuriozitet priče je i podatak da je  hotelijer iz Engleske , vlasnik broda,  plovilo platio  samo 1 funtu, a finalnu restauraciju u retro stilu povjerio je spretnim rukama Duška Vukovića koji će taj posao završiti  u Baru.

-Brod ima tradiciju. Nekada se koristio kao  brod ambulanta kojim su sa ostrva Gernzi, ostrvo u kanalu La Manš između engleske i francuske obale,   prevozili  bolesnike na kopno. Trenutno  brod se nalazi u najboljem brodogradilištu za drvenu brodogradnju Elephantboatyard, i spreman je za more. Od luke  Southampton  do Bara  imamo oko 1.800 milja, kaže Duško.

Drveni brod iz 1953.godine trenutno je u brodogradilištu Elephantboatyard

Brod je, dodaje sagovornik Primorskog portala,  napravljen za jako more.  U engleskom brodogradilištu u brod  koji je dugačak 14 metra su ugrađeni novi motori, nova elektronika i instalacije.

-Kabine treba da se urede, moje je da napravim kompletnu palubu od tikovine. Ima ljudi koji mogu kupiti novi brod, međutim, restauriran brod iz 1953.godine je rijetkost. Brod jeste plaćen jednu funtu, ali njegova restauracija je mnogo skupa. Vlasnik dobija unikatan gulet, objašnjava Duško.

Na pitanje, kako je Duško dobio ovaj  izazovan, isplativ, a i zanimljiv posao,  naš sagovornik navodi da to nije prvi poslovni aranžam sa  Englezom.

Od engleske luke Southampton preko La Manša do Francuske

-Svoju pomorsku karijeru započeo sam kao brodomašinac na brodovima duge plovidbe. Međutim, sudbina je htjela  da sam zbog povrede morao prekinuti taj posao, ali ljubav prema moru i brodovima ne jenjava. Bio sam skiper na jedrenjaku dugačkom 17 metara koji je, takođe, u vlasništvu,  hotelijera iz Engleske. On je biznismen,  kupuje stare hotele, renovira ih, razradi i prodaje. Hobi mu  je pored ostalog i jedrenje, drveni brodovi. Vremenom smo poslovni odnos nadogradili prijateljskim što je utemeljeno na povjerenju i obostranom poštovanju. Čovjek je zahtjevan, ali jako korektan. Njegova moto je- na brodu ne smije ništa da fali, a trošiti se mora ono što se mora, priča Duško.

Bračni par iz Bara polovinom aprila je otputovao za Englesku

Polovinom aprila Vukovići su iz Bara otputovali za Englesku gdje će prvi put uživo vidjeti brod kojim će se vratiti u Crnu Goru. Brod ćemo testirati. Sve vrijeme na brodu tokom plovidbe od  luke  Southampton  do Bara kompletna  posada je  bračni par Vuković.

Dejana je 25 godina podrška suprugu Dušku. Svoju posvećenost pokazuje i na ovom avanturističkom putovanju  i kako kaže: „Imamo tačku A, engleski grad i tačka B to je Bar“.

A, u međuvremenu?

-E to u međuvremenu je veoma interesantno, i neuobičajno. Jako je specifično. Kad pređemo La Manš stižemo do Francuske. Uplovićemo u  luka na ušću Sene i izlazimo na Marsej, rijekama i kanalima. Roan, Paris, Rems, Lion…Nismo još odredili detaljnu rutu.Kanala ima mnogo,  napravljeni su  prije nekoliko stoljeća. Ima mnogo prevodnica. Računali smo oko 170 prevodnica – lokova. Samo centralni kanal ima 72 loka, na dionici kao od Bara do Podgorice. Brod plovi kao  po stepenicama.  To će biti atraktivno putovanje.  Takođe, bićemo u prilici da vidimo život evropskih zemalja  uz rijeke. Pored rijeka su dvorci, lijepa civilizacija, priča Dejana.

Dejana Vuković je četvrt stoljeća podrška suprugu i na kopnu i na moru

Duško je decenijama pomorac, prvi vijađ imao je od aprila 1978.godine. Pomorac  ima matrikulu. Plovio je na teretnim brodovima, brodomašinac, ima decenijsko iskustvo skipera.  A, supruga?

-Nemam matrikulu, ali imam iskustvo prateći Duška , što sa kopna, što na moru.  Davne 2002. smo kupili našu jedrilicu pa smo bili na regatama. Iskustvo sam stekla, priča Dejana, a  Duško dodaje da je supruga odličan logističar, „nepogriješiv meteorolog“.

Dejana objašnjava još jednan motiv odlaska u Englesku gdje će boraviti 10-tak dana

-Naši sinovi, Vladimir i Dragoslav, žive u Engleskoj i svako viđenje je dovoljan razlog za odluku na putovanje. Ponuda  je dobrodošla.  Oni rade u Engleskoj i na obuci su za menadžere  u hotelijerstvu, u kategoriji porodičnih hotela. Vladimir se bavi i muzikom, mlađi Dragoslav igra golf. Ovo je prilika da i njih obiđemo, provedemo vrijeme zajedno. Za majku, oca,   je to velika radost, kaže Dejana.

Vukovići sa sinovima u Engleskoj

-U planu je da za Bar krenemo 26.aprila, Brod nije plovio  nekoliko godina. Pristalica sam polako, a sigurno.Nismo na normi da nešto moramo. To je relaks, atraktivno putovanje. Nećemo ništa forsirati. Planiramo da plovimo  preko dana. Kad krenemo iz Engleske, preko La Manša smo za šest –sedam sati u luci Lavr Le Havre, u Francuskoj. Tu je  ulazak u EU i kad završimo formalnosti, dobijemo slobodni saobraćaj mi kreiramo putovanje. Ako ne bude problema putovanje će rajati 15 –tak dana. Troškove putovanja plaća vlasnik broda,  imamo „brodsku kasu“, kaže Duško dodajući ako uspiju uskladiti obaveze zbog posla možda im se tokom putovanja kroz Francusku pridruže i sinovi.

Vukovići su dobili rijetko interesantnu ponudu, poslovno-turistčko-avanturističko putovanje.  

-Ponuda za putovanje nije prihvaćena zbog  materijalnih interesa. Dobili smo plaćeno atraktivno putovanje. Ovim putovanjem   bi želio da zaokružim moju pomorsku priču, a da nastavim karijeru  restauracijom brodova. Moj otac je radio na Korčuli, tamo sam odrastao.  Drvena korčulanska brodogradnja je moja posebna ljubav. Imamo u Čelugi dobro opremljenu radiocu.  Svoja umjeća, vještine, rad sa tikovinom  pokazaću na tom brodu. Najljepše se osjećam kad sam blago prašan i radan. Takođe, imam i ličnu želju zbog izuzetnog ranijeg poslovnog odnosa sa vlasnikom broda da pružim najviše što mogu. On je bio korektan prema meni, a i danas prema mojoj djeci.  Ispoštovan sam kao čovjek i ostvarena je jako lijepa relacija. Iz 10-godišnje saradnje usledila je ponuda koja se ne odbija- mišljenja sam da će  drveni brod  iz 1953. biti atrakcija koja će se u Baru moći vidjeti sledeće godine kad završim restauraciju, zaključuje Duško Vuković.

Bračni par Vuković tokom razgovora za Primorski portal na dan putovanja u Englesku

Primorski portal pratiće avanturističko putovanje bračnog para Vuković koji će  u prvoj polovini maja drvenim brodom uploviti u Bar.

Podijeli vijest