Dr Šaranović: ginekološke bolesti često nemaju simptome, samopregled dojki raditi na mjesečnom nivou
Kada žena dođe sa ginekološkom tegobom, ona je došla kasno. Ginekološke bolesti u principu nemaju simptome, a onoga trenutka kada se jave simptomi, to je već uznapredovala priča. Dolaziti redovno na ginekološke preglede, ističe dr Sandra Šaranović, specijalista ginekologije i akušerstva iz Dispanzera za žene pri JU Dom zdravlja Bar
Prema riječima dr Šaranović, sve žene, od doba kada seksualno postanu aktivne pa do kraja života imaju razlog zašto dolaze kod ginekologa.
Dr Sandra Šaranović, edukativno predavanje na sjednici Otvorenog parlamenta u SO Bar
-Svaka dobna skupina ima nešto što je veći rizik za obolijevanja, svako doba nosi svoju mogućnost da žena oboli od neke bolesti, u mlađoj dobi je to rak grlica materice, kasnije endometrijuma… Što se tiče grlića materice, u našem dispanzeru radi se kompletan pregled spekulumima, brisevi, kolposkopija, PAP-a test, UZ pregled, sondom po potrebi. Godinama se u Baru radi skrining karcinoma materice. Radi se i skrining dojke, samo ne još u Opštoj bolnici Bar jer nam fali digitalni mamograf, istakla je dr Šaranović.
Uz Podgoricu, Danilovgrad, Kolašin, Bar čeka da se radi skrining.
– Posle 35. godine pravo žena je da traže bazičnu mamografiju. Osnovno je da svaka žena i muškarac vode računa o samopregledu. Ja na mom nivou rada uvijek pacijentima naglasim važno je da se osvijestimo o značaju ishrane, zdravih stilova života, zdravih životnih navika…
Svaka dojka, svake žene ima svoju specifičnu strukturu koju žena pod prstima praktično osjeti i nauči da je takva. Ako redovno, barem jednom mjesečno pregledate vaše dojke vi ćete pod vašim prstima osjetiti promjenu strukture u dojci. To je prvi alarm da nešto nije u redu i onda dolazite da se vidi je li to vaš subjektivni osjećaj. Kad imamo priču na tom nivou, a posle 35. raste mogućnost za maligne bolesti, imate redovne samopreglede, uhvatićemo promjenu na nivou kada se može reagovati. Nauka je mnogo daleko otišla, kaže dr Šaranović naglašavajući dojku možete pregledati i strašno je da se dođe do terminalne faze… strašno je da imamo uznapredovale slučajeve grliće materice.
Specijalista ginekologije i akušerstva iz Dispanzera za žene pri JU Dom zdravlja Bar navodi da sve žene od 30. do 50. godina su pozvane da dođu i urade skrining.
-Godine 2008. napravljena je registracija pacijenata i pacijenti su dali svoje podatke. Od 2008. do danas koliko puta ste promijenili broj telefona? Mi u bazi imamo taj broj telefon i ne možemo doći do žena…, navodi dr Šaranović. Doktorka je uputila apel, odnosno kako je rekla, “vapaj da se što prije omogući pristup tim podacima u cilju obavljanja sveobuhvatnijeg skrininga i kontinuiranog praćenja stanja pacijentkinja”.
-Apel svima da dođu. Otkad je uveden sistem izabranog ljekara, teško je očekivati da se 8000 registrovanih žena po doktoru svaka pojedinačno pozove, zaključila je dr Šaranović