Tradicija, priroda i kultura Crne Gore kao nepresušna kreativno-inspirativna riznica
Crna Gora, sa svojim kulturnim i prirodnim ljepotama, njena tradicija, kulturna baština, kulturna dobra, savremena umjetnost bila je i ostala nepresušna inspiracija dr Anastaziji Miranović u modnom dizajnu. Heterogeni identiteti, koji Crnu Goru čine posebnom i jedinstvenom kreativno-inspirativnom riznicom, utkani su u stvaralaštvo crnogorske kreatorke koja je nedavno revijom na Mamuli obilježila veliki i značajan jubilej – 15 godina rada u modnom dizajnu.
Za ovu reviju, Miranović je odabrala pedesetak modela, po nekoliko iz svake od 15 dosadašnjih kolekcija.
„Birala sam modele koji su međusobno kompatibilni, u namjeri da ovaj svojevrsni „modni friz“ teče kroz jedinstven narativ, iako su modeli činili sublimaciju, „kolaž“ različitih kolekcija. Nosile su ih najpoznatije crnogorske manekenke, predvođene harizmatičnom Milenom Mačić„, kaže Miranović.
Prezentacije njenog kreativnog rada u modnom dizajnu uvijek su podrazumijevale posebnu pažnju u svakom svom segmentu, pa tako i u odabiru lokacije gdje će se dogoditi.
„‘Otkrila“ sam mnoge, sada već prepoznate crnogorske ‘modne scene’, poput Šipčanika ili Porto Montenegra, gdje sam prva organizavala multimedijalne spektakle, u čijem fokusu je bilo predstavljanje određene tematske kolekcije. Ovog puta, za obilježavanje moje 15-ogodišnjice modnog stvaralaštva izbor je pao na ostrvo Lastavicu i poznati Mamula Island Hotel. Nadam se da je događaj ekvivalento potvrdio ekluzivitet date lokacije. U tehničko-organizacionom smislu, bilo je vrlo zahtjevno realizovati ovakav događaj, jer dešavanje u zaštićenom kulturnom dobru, na ostrvu, podrazumijeva posebnu organizaciju. Međutim, profesionalizam, gostoprimstvo i logistika domaćina, doprinjeli su da sve protekne u željenim očekivanjima„, ističe za Primorski portal Miranović.
Jubileji su prilika za sumiranje postignutog. Na pitanje šta je čini najponosnijom kada se osvrne na proteklih 15 godina rada u modnom dizajnu, Miranović ističe da najveći ponos predstavljaju uspješne realizacije kolekcija posvećenih našim velikanima – Njegošu i Petru Lubardi, kao i našim značajnim istorijskim ličnostima, poput onih iz dinastije Vojislavljevića.
„Bilo je to specifično ‘modno čitanje’ naših najmarkantnijih umjetnika i/ili državnika, njihovih djela, značajnih ljudi i epoha, bez kojih Crna Gora ne bi bila to što jeste. Rad na tim kolekcijama podrazumijevao je ozbiljan istraživački rad, u svakom smislu. Od modnih događaja, onaj koji je posebno značajan za mene bio je dijeljenje modne piste s jednim od najvećih svjetskih modnih dizajnera – Jean Paul Gaultier-om. To je bilo 2015. godine na Internacionalnoj smotri mode u Kotoru, u organizaciji Modne agencije Fabrika iz Beograda„, podsjeća Miranović.
Pomenute kolekcije bile su i najveći izazovi u dosadašnjoj karijeri, jer, kako navodi, nije bilo prostora za kompromise i improvizacije.
„Tematska kompleksnost, istraživački rad, odgovoran pristup realizaciji idejnog koncepta, dok je poseban kreativni izazov predstavljala materijalizacija ideje – od izrade modela, izbora saradnika za multimedijalna tematska kontekstuiranja i umrežavanja, komponovanje namjenske muzike za živo muziciranje na događaju, prilagođavanje vrlo zahtjevnim lokacijama i sl. Zbog toga, uglavnom, radim samostalne projekte prezentacija svojih kolekcija, sa provjerenim timom saradnika, što mi daje stvaralačku slobodu, ali i ogromnu odgovornost u realizacijama zahtjevnih kreativnih priča. Moda je vrsta neverbalne komunikacije, kojom amblematično i znakovito komuniciramo željeni narativ, vizualizujemo poruke…„, smatra Miranović.
Crnogorska kulturna dobra ostaju u fokusu njenih kolekcija.
„Otpočela sam rad na novoj kolekciji koja je posvećena dobrotskoj čipki, čija je vještina izrade zaštićeno nematerijalnmo kulturno dobro Crrn Gore. Dva modela iz te kolekcije bila su predstavljena na Mamuli, u želji da zaintrigiram i nagovijestim što je sledeće. Naravno, već razmišljam o lokaciji na kojoj će biti predstavljena, kao i o pratećim segmentima koji će upotpuniti priču. Nerijetko, moje kolekcije prati namjenski rađen aksesoar – nakit, tašne, šeširi i sl… Takođe, saradnici – umjetnici različitih profila – muzičari, glumci, baletani…čine svojevrsan, multimedijalni preformans i daju svojevrsan pečat događaju„, navodi naša kreatorka.
Na kraju, ocjenjujući crnogorsku scenu modnog dizajna, Miranović ističe da potencijala ima.
„Činjenica da se modni dizajn izučava na UDG – u i da se i u Crnoj Gori školuju budući modni kreatori, govori o povoljnom ambijentu za razvijanje i unaprijeđenje crnogorske modne scene. Iako sam lično opredjeljena za unikatan, umjetnički pristup modi, ono što fali je konfekcijska/industrijska produkcija, domicilni brendovi, gdje bi bili angažovani i formirali svoje kreativne profile mladi dizajneri. Malobrojne radnje s kvalitetnim materijalima, pozamanetrijom, kvalitetnom štampom i sl. konstantan su nedostatak, međutim, ujedno, podstiču razvijanje kretivnog pristupa, jer vas „primoravaju“ na domišljate realizacije. Svakako „kreativna supstanca“ je prisutna. Koliko smo kao društvo, sistem, spremni da je razvijamo i pordžimo, pokazaće vrijeme koje slijedi„, zaključila je dr Anastazija Miranović.
FOTOGRAFIJE: Duško Miljanić