U Covid ambulantu Doma zdravlja Bar dnevno se javi oko 40 pacijenata
Prema posljednjem presjeku Instituta za javno zdravlje, na teritoriji barske opštine trenutno je aktivno 129 slučajeva infekcije koronavirusa. Na nacionalnom nivou, broj porasta broja novozaraženih je evidentan, a u ovom trenutku u državi je aktivno 1437 slučajeva. Za Primorski portal specijalista epidemiologije, dr Ljiljana Jovićević, potvrđuje da sredinom juna došlo do umjerenog broja novooboljelih pacijenata, te da se on kretao u rasponu od 2 do 29, i napominje da je u skladu sa novonastalom situacijom došlo i do reorganizacije rada COVID ambulante u okviru Doma zdravlja Bar.
„Više je razloga koji su doveli do povećanog obolijevanja od COVID-a- 19: nepoštovanje epidemioloških mjera koje su i dalje na snazi (nošenje maski u zdravstvenim ustanovama, javnom saobraćaju i kolektivnim centrima); početak ljetnje turističke sezone koji je uslovio povećan broj kontakata; organizovanje turističkih manifestacija i drugih dešavanja na kojima se okuplja veliki broj građana svakako povećavaju rizike za prenošenje ove infekcije. U skladu sa novonastalom epidemiološkom situacijom, u Domu zdravlja Bar je izvršena reorganizacija rada COVID ambulante, tako da trenutno u dvije smjene ordiniraju dva ljekara (od 7-14h i od 14-21h)“, navodi dr Jovićević.
Broj pacijenata koji se javljaju u COVID ambulantu Doma zdravlja Bar se kreće od 40 do 45 dnevno. Simptomi koje pacijenti prijavljuju su uglavnom blažeg intenziteta do srednje teškog i to su najčešće curenje iz nosa, bol u grlu, malaksalost, mučnina, povišena tjelesna temperatura i kašalj.
„Gubitak čula mirisa i ukusa i upale pluća se ređe javljaju. Komplikacije se mogu pojaviti kod osoba sa oslabljenim imunitetom i kod osoba koje imaju druge pridružene i hronične bolesti“, precizira naša sagovornica.
I Institut za javno zdravlje Crne Gore u četvrtak je apelovao na građane da nose maske na mjestima gdje su velike gužve.
„Imajući u vidu da je pandemija i dalje u toku i da se svakodnevno u manjem ili većem broju registruju novooboljeli, neophodno je i dalje se pridržavati dokazano najefikasnijih preventivnih mjera koje podrazumijevaju nošenje maski u svim situacijama kada nije moguće održati potrebnu distancu, izbjegavati mjesta masovnog okupljanja i redovno i pravilno prati i dezinfikovati ruke. Za lica koja se do sada nisu vakcinisala protiv COVID-a -19, preporuka je da to urade u skladu sa važećim protokolima za vakcinaciju“, kaže dr Jovićević.
Kada govorimo o imunizaciji, uprkos promjeni epidemiološke situacije, interesovanje građana za vakcinaciju poslednjih dana se, kako napominje naša sagovornica, nije promijenilo. Dr Jovićević podsjeća da je vakcinalni punkt u TC “VOLI” otvoren radnim danima i subotom od 12 do 14h, međutim, kako dodaje broj građana koji se javljaju je mali.
„Shodno Preporukama o vakcinaciji protiv COVID-19 Instituta za javno zdravlja Crne Gore, koje su ažurirane u aprilu ove godine, utvrđena su pravila za primjenu treće i četvrte doze sa posebnim osvrtom na određene kategorije lica. Kada govorimo o četvrtoj dozi (druga booster doza) preporučuje se posebno određenim kategorijama lica, a na lični zahtjev je mogu primiti sva punoljetna lica“, podsjeća dr Jovićević.
Na kraju, dr Jovićević kaže da iako je trenutna epidemiološka situacija, u odnosu na proteklo ljeto, mnogo povoljnija, građani se i dalje, posebno u svim situacijama koje povećavaju epidemiološke rizike za prenošenje infekcije, moraju fokusirati na preventivne epidemiološke mjere i vakcinaciju.
„Individualna odgovornost građana uz podršku zdravstvenog sistema je jedini način da se epidemiološka situacija drži pod kontrolom i da se stane na put epidemiji“, zaključila je dr sci. med. Ljiljana Jovićević, specijalista epidemiologije.