Kad se spoje kreativnost, mašta i ljubav prema djeci: Olivera pinjatama uljepšava dječje proslave
Torta je nesumnjivo zvijezda svakog dječijeg rođendana, ali, čini se da se najmlađi jednako obraduju i „šlagu na torti“ – popularnoj pinjati, koja se uglavnom čuva za kraj dječije rođendanske zabave. Pinjate vode porijeklo iz Kine, u 13. vijeku običaj je u Italiju donio putnik iz Venecije Marko Polo, da bi nekoliko vjekova kasnije misionari pinjata stigla i u Meksiko, za koji je danas najčešća asocijacija. I kod nas je, posebno poslednjih godina, postala gotovo neizostavni dio raznih zabava, naročito dječjih rođendana. Svojim umijećem i kreativnošću Baranka Olivera Ćosović godinama unazad uljepšava dječje rođendane izrađujući pinjate sa najrazličitijim motivima.
Priča o Oliveri i pinjatama počela je slučajno, prije 7 godina, kada je njen sin izrazio želju da za svoju rođendansku proslavu ima i pinjatu.
„Kako je tada bio prvak zvao je mnogo drugara iz škole i radovao se slavljenju rođendana u igraonici i naravno pinjati koja je postala pravi hit, kako u svijetu tako i kod nas. U tom momentu bilo je teško naći nekoga da mi napravi pinjatu, a posto sam inače vaspitačica u vrtiću i imam smisla za pravljenje kreativnih stvari sa djecom, odlučila sam da to uradim sama. I tako počinje ustvari moje putovanje sa pinjatama„, kaže za Primorski portal Ćosović.
U prvim koracima ka pravljenju pinjata pomagao joj je internet, ali ova priča ne bi bila uspješna da nije bilo Oliverine kreativnosti i vještih prstiju.
„U početku sam gledala preko Googla kako se pinjate zapravo rade, kako teče taj proces, šta je potrebno od materijala… Sve je to ‘na oko’ djelovalo lagano i primamljivo, ali, kada sam počela da radim prvu pinjatu vidjela sam da i nije baš tako. Treba dosta strpljenja, zatim vremena, jer pinjata kada se izlijepi novinama i lijepkom treba da se suši jedno vrijeme, pa tek kada je potpuno suva može da se radi dekoracija pinjate. Za sve je potrebno iskustvo, pa tako i za pinjate. Vremenom sam stekla brzinu u pravljenju, a i dekoracija se tokom vremena usavršavala„, priča Olivera.
Za izradu jedne pinjate, kako ističe, uglavnom je potrebno 3, 4 dana, dok je za dekoraciju potrebno oko sat vremena. Olivera ističe da je odavno prestala da broji koliko je pinjata izradila, te da ih nekad na mjesečnom nivou bude i da 20.
„Važno mi je da svakom stignem da uradim pinjatu, jer ovo nije moj primarni posao nego je više hobi koji naravno ima i svoju finansijsku dobit„, navodi Olivera.
Motivi koje djeca traže su razni, a najčešće su u pitanju likovi iz crtanih filmova, video igara…
„Radila sam i tematske pinjate vezane za recimo novogodišnje praznike, kao i za takmičenja ili neke slične događaje. Za mene je svaka pinjata drugačija, svaka je posebna, kao što je i svako dijete individua za sebe. Ne mogu reći da svako dijete kome radim pinjatu poznajem, ali se trudim da je napravim baš za to dijete, da dam neki svoj pečat i da ne bude ista kao prethodna. Najviše volim kad me djeca sretnu i kažu „Ova teta je pravila meni pinjatu za rođendan„, kaže Olivera i dodaje da voli da radi malo zahtjevnije pinjate sa specifičnim oblikom – tenk, sladoled, zmija…
Posebno je izdvojila i pinjate namjenski rađene za dječji maskenbal u Sportskoj dvorani „Topolica“.
„Ova godina će mi ostati u sjećanju po ogromnim pinjatama koje sam radila za maskembal koji se održavao u Sportskoj dvorani. To su bile pinjate od velikih balona koje kada se završe dijete treba da izađe iz nje, jer ustvari predstavlja školjku od jaja, a djeca su pilići. To je bilo baš zahtjevno za rad, ali ne i nemoguće i na kraju na sceni je izgledalo preslatko„, zaključila je Olivera Ćosović za Primorski portal.
Tekst je dio projekta koji Primorski portal implementira uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore, kroz Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija.