Prvi kongres otorinolaringologa Crne Gore sa međunarodnim učešćem održan u Budvi
U Budvi je održan prvi kongres otorinolaringologa Crne Gore u godini jubileja Udruženja otorinolaringologa Crne Gore koje ove godine obilježava 30 godina od osnivanja. Višednevni kongres, od 31. oktobra do 3.novembra, sa međunarodnim učešćem pružio je priliku za razmjenu iskustava i savremenih metoda, u cilju unapređenja stručnosti i jačanju prijateljskih i profesionalnih veza među kolegama iz regiona i Evrope.
Predsjednik Udruženja ORL Crne Gore prof. dr Elvir Zvrko, kongres je najavio prošle godine na 8. simpozijumu u Petrovcu, kada je obećao da će 30. rođendan Udruženja obilježiti organizacijom Kongresa otorinolaringologa Crne Gore.
Dr Zvrko je istakao da Udurženje ORL Crne Gore danas ima 58 redovnih članova, 38 specijalista, 12 penzionera, osam specijalizanata i dva pridružena člana. Udruženje otorinolaringologa Crne Gore danas članica Međunarodne asocijacije ORL udruženja, kao i Balkanskog udruženja otorinolaringologa.
Dr Elvir Zvrko podsjetio je da se počeci razvoja otorinolaringologije u Crnoj Gori vezuju za ime doktora Dimitrija Vujovića, značajan doprinos daje doktor Uroš Vukčević, pa doktor Vuković.
„Udruženje otorinolaringologa Crne Gore nastavlja rad Sekcije ORL Društva ljekara Crne Gore, osnovane 1994. godine. Preregistracijom 2007. godine, u skladu sa novim zakonskim propisima, promijenili smo ime i usvojili nove statute, čime je Udruženje otorinolaringologa Crne Gore dobilo novu strukturu. Prvi predsjednik Udruženja bio je dr Momčilo Otašević, koji, nažalost, više nije među nama, ali zaslužuje da ga se prisjetimo i odamo mu počast“, naveo je Zvrko.
Kazao je da je od 1995. do 2000. godine Udruženje vodio dr Jevrem Nedić, od 2000-2003. godine dr Miroljub Todorović, od 2003—2006. dr Mišo Pejaković, a od 2007-2018. godine dr Vladan Knežević.
„Velika mi je čast što sam od 2018. godine na čelu našeg Udruženja. Svi smo tokom proteklih godina dali svoj doprinos njegovom razvoju. U protekle tri decenije imali smo različite strukture u predsjedništvu Udruženja, i ovom prilikom želim odati poštovanje svim kolegama koji su svojim radom doprinijeli njegovom razvoju“, rekao je dr Zvrko i dodao:„Na Skupštini Udruženja otorinolaringologa 2000. godine, održanoj na Cetinju, donesena je odluka da se za počasne članove izaberu prof. dr Danilo Radonjić, prof. dr Miodrag Jovanović, prof. dr Gojko Stojčić i dr Miomir Mugoša, koji su dali značajan doprinos razvoju otorinolaringologije u Crnoj Gori i rastu našeg Udruženja“.
Imali smo 1996. i 1997. godine skupove vezane za vrtoglavice i za tonzilarni problem. 2007. godine organizovali smo prvi simpozijum ORL Drugi i treći simpozijum, održani 2010. i 2011. godine, organizovani su u saradnji sa kolegama iz Rima, a 2012. smo održali zajednički stručni sastanak sa kolegama iz Francuske. Takođe, posebnu pažnju posvećujemo kolegama koji rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kako bismo im približili problematiku liječenja tumora glave i vrata“, rekao je Zvrko.
Prema njegovim riječima, doprinos razvoju otorinolaringologije u Crnoj Gori daje i dr Vesna Džuverović, koja tradicionalno organizuje ‘Audiološke dane’ u Pljevljima, fokusirane na teme iz audiologije.
„Godine 2019. smo, u saradnji sa Američko-austrijskom fondacijom, ponovo organizovali simpozijum sa predavačima iz Austrije, što je bio značajan događaj. Tokom pandemije COVID-a, naše Udruženje je dalo svoj doprinos kroz pomoć Nacionalnom koordinacionom tijelu i izradu vodiča za postupanje sa pacijentima. Organizovali smo online i hibridne sastanke kako bismo nastavili sa edukacijom i podrškom našim članovima“, naveo je Zvrko.