Tumor testisa dijagnostikuje se i kod dječaka, značaj ranog otkrivanja -uticaj na plodnost
Muškarci u Crnoj Gori ne pokazuju zavidni nivo brige o zdravlju. To potvrđuju urolozi. Neinformisanost, ili nemar, diskutabilno je, ali muškarci vrlo rijetko dolaze kod urologa koji u prioritete savremenog čovjeka svrstavaju prevenciju, reproduktivno zdravlje, zaštitu od seksulano prenosivih bolesti…. Urolozi ističu značaj prevencije kod svih malignih oboljenja. Što se prije prepozna, dijagnostikuje, bolje su prognoze za liječenje i izliječenje tumora testisa. Zavisno od tipa tumora, iz prakse ljekara, urolozi otkrivaju tumor testisa i kod dječaka od 15 godine kao i kod mladih muškaraca do 35, 40 godina.
– Jako je važno ne odalagati odlazak kod urologa ukoliko se primijeti bilo kakva promjena na testitisima. Prevencija je suština kod svih malignih oboljenja. Kada govorimo o malignim oboljenjima kod muškaraca, tu prije svega mislimo na tumore testisa, koji su najveći problem kod mlade populacije od 15. do 25. godine, ili 35 zavisno od tipa tumora. Suština svega jeste edukacija mladih ljudi, da oni znaju šta su tumori i kakav problem mogu da izazovu. Edukacija je mnogo važna, ističe u razgovoru za Primorski portal dr Marko Vuković-urolog
Kad su u pitanju maligne bolesti, vrijeme je suštinski važan factor za bolje rezultate liječenja i moguće izliječenje.
-Što se tiče pravovremenosti, to je jako bitno. Od svih tumora muškaraca, faktor vremena je kod tumora testisa najznačajniji. Po svim pravilima i stavovima koji postoje u urološkoj praksi, kad se postavi sumnja na tumor testisa, vrijeme za koje mi treba da hirurški zbrinemo taj tumor je maksimalno 10 dana i uglavnom se radi tog dana kada pacijent dođe. Za sve ostale tumore imate više vremena – od tri mjeseca do godine dana, ali tumor testisa je najosjetljiviji, kaže dr Vuković.
Prema riječima urologa, mladi ljudi moraju da rade na samopregledu testisa.
-U ranoj fazi otkrivanja tumora je bolja dijagnostika i prognoza bolesti. Tumori testita imaju dobru prognozu i uglavnom su izlječivi kada se na vrijeme otkriju. Hirurška intervencija u ranoj fazi može da bude definitivan tretman i ne mora se dati dodatna terapija, objašnjava dr Vuković dodajući: “Samopregled se radi jednom u dva -tri mjeseca i traje dva- tri minuta i zaista može da bude od pomoći”.
-To je ono na čemu treba da radi mlađa populaciju. Sve dalje dijagnostičke metode vezane su za urološku ambulantu, ali samopregled svi mogu da rade. To je prednost u odnosu na druge organe – karcinom prostate, recimo, ne možemo da uočimo samopregledom, niti tumor bubrega, ili bešike. Prilikom pregleda, bilo kakva neravnina ili kvržica, bilo kakva nepravilnost u tkivu je sumnja da nešto postoji i pacijent treba obavezno da se javi urologu, objašnjava dr Vuković.
Bolan pregled testisa, navodi urolog, najčešće znači upalu, ali i bolan pregled zahtjeva konsultaciju urologa, takođe, bilo kakvo uvećanje testisa.
-Kod nas se najčešće pacijent javlja u fazama kada je već tumor zahvatio najveći dio testisa, ili se čak proširio i kada su testisi uvećani, a to je trajalo mjesecima, ili godinama. Pregled je obavezan, ističe dr Vuković.
Prema riječima urologa, postojanje tumora testisa može da remeti parametre spermatogeneze, ali dok god je drugi testis zdrav, operacija, odnosno uklanjanje testisa u kojem je bio tumor ne utiče definitivno na fertilitet.
-Ono što može da utiče na fertilitet je naknadna, dodatna kvantna, hemio, ili radio terapija, koja utiče na proces spermatogeneze. Pravilo je da kod hemioterapije prođu dvije, ili tri godine dok se spermatogeneza ne normalizuje. Uvijek savjetujemo da se sperma pošalje na čuvanje, a ista se može iskoristiti za dobijanje potomstva. To je vrlo bitan aspect, objasnio je dr Vuković.
NVO Povjerenje iz Bara u okviru projekta “Pitaj doktora”, organizovala je za srednjoškolce edukativne radionice o prevenciji malignih oboljenja kod žena i muškaraca.