U nedelji prevencije raka grlića materice HPV vakcinu primilo 519 djevojaka
U ambulanti Instituta za javno zdravlje u protekloj sedmici vakcinisano je 519 djevojaka protiv raka grlića materice. Evropska nedjelja prevencije raka grlića materice obilježena je od 22. do 28. januara 2024. godine s ciljem podizanja svijesti o rasprostranjenosti ovog oboljenja, faktorima rizika i značaju uspostavljenih preventivnih programa u okviru zdravstvenog sistema Crne Gore – Skrining programa raka grlića materice i Programa HPV vakcinacije.
Ljekari ističu da je vakcina protiv humanog papiloma virusa (HPV), jedna od najbezbjednijih. U zemljama u kojima je ova vakcina obavezna broj oboljevanja od raka grlića materice je značajno smanjen.
-Moramo raditi na podizanju svijesti kako bi što veći broj građana primio vakcinu. Ona je jedna od najbezbejdnijih, pokazala se kao jako efikasna u borbi protiv raka grlića materice, ukazuju ljekari ističući da i osobe koje su primile vakcinu trebaju ići na kontrolne preglede kod ginekologa.
HPV vakcinacija predstavlja specifičnu mjeru primarne prevencije koja u značajnoj mjeri smanjuje rizik od razvoja promjena koje prethode raku, pa i samog raka grlića materice. Najbolji efekat vakcina ima ukoliko se primjeni u ranom uzrastu, već nakon navršenih devet godina života (od 9 do 14 godina). Zemlje koje deceniju, ili duže vakcinaciju sprovode sistemski i sa visokim obuhvatom, bilježe značajno smanjenje učestalosti HPV infekcija pojedinim visoko-rizičnim tipovima ovog virusa, genitalnih bradavica, promjena na grliću materice koje prethode raku i raka grlića materice.
U Crnoj Gori je, od 26. Septembra 2022. godine, započela HPV vakcinacija, koja je za sada namjenjena samo djevojčicama/djevojkama. Od početka vakcinacije, u Crnoj Gori je vakcinisano 6.700 djevojčica/djevojaka, dominantno u uzrasnoj grupi od 9 do 14 godina. U Crnoj Gori se primjenjuje deveto-valentna vakcina, sa najširim opsegom zaštite od dostupnih HPV vakcina.
Iz Instituta naglašavaju da primjenom ove vakcine se na bezbjedan način smanjuje rizik od razvoja infekcije sa najučestalijim visoko-rizičnim tipovima HPV-a. Vakcinacija je djelotvornija kada se primjeni u mlađem uzrastu, a nivo zaštite koji pruža je stabilan dug vremenski period.
HPV9 vakcina je dostupna u Crnoj Gori za sve djevojčice uzrasta od 9 do 14 godina, koje su primarna ciljna grupa za vakcinaciju, a od nedavno je omogućena i vakcinacija djevojaka u uzrasnoj grupi od 15 do 18 godina. Vakcinacija će se tokom 2024. godine u određenom obimu sprovoditi i među djevojkama uzrasta od 19 do 26 godina, a uskoro se očekuje da će HPV vakcina biti dostupna i za dječake/momke.
Podaci SZO o rasprostranjenosti raka grlića materice na svjetskom nivou pokazuju da je rak grlića materice četvrti najučestaliji maligni tumor sa procjenom od 604 000 novih slučajeva i 342 000 smrtnih slučajeva u 2020. godini. Javnozdravstveno opterećenje ovom bolešću naročito je veliko u nisko- i srednje-razvijenim zemljama svijeta.
U Crnoj Gori rak grlića materice je jedan od vodećih uzroka obolijevanja i umiranja u ženskoj populaciji kada su u pitanju maligne bolesti, što veoma zabrinjava imajući u vidu da je rak grlića materice visoko preventabilna maligna bolest ukoliko su efikasni programi prevencije.