Trajektna linija Kamenari-Lepetani: Država upravlja pristaništem, plovila privatno vlasništvo?
Vlada ima intenciju da građanima vrati ono što je njihovo, da stane na kraj arčenju državne imovine i da preuzme upravljanje trajektnom linijom, poručio je premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović.
Na sastanku sa predstavnicima državnih kompanija i lokalnih samouprava povodom pitanja budućnosti trajektne linije Kamenari – Lepetani su sagledane mogućnosti i razmotreni modaliteti preuzimanja trajektne linije od strane države i postignuta saglasnost o „neophodnosti zaštite javnog interesa u odnosu na privatne monopolističke firme“.
Tokom sastanka razmotrena je mogućnost preuzimanja pristaništa od strane Morskog dobra i privremenog organizovanja prevoza od strane te kompanije.
Predsjednik UO JPMD Blažo Rađenović naglasio je spremnost da državna kompanija koju predstavlja preuzme ovaj posao, konstatujući da bi se time uvećali prihodi u odnosu na trenutni nepovoljni finansijski aranžman sa privatnom kompanijom.
Koncesija za trajektnu liniju Kamenari-Lepetane mogla bi biti raspisana vrlo brzo ukoliko Vlada na narednoj sjednici stavi van snage zaključak kojim se preduzeću Pomorski saobraćaj omogućava upravljanje trajektnom linijom, kazao je predsjednik tivatske opštine Željko Komnenović nakon sastanka u Vladi.
„Način na koji se obavljala ova djelatnost neće se više dešavati i sve što se radilo do sada, mora se zaboraviti, jer ova djelatnost mora biti uvedena konačno u zakonske tokove“, kazao je Komnenović.
Iako se na sastanku raspravljalo o mogućim modelima upravljanja, konačna odluka nije donesena.
„Postoje razne alternative, svakako će trebati da se organizuje jedna komisija koja će ponuditi sva ta rješenja, potom da se odabere optimalno i pravično rješenje, prije svega, prema građanima Boke i onima koji prolaze kroz ovaj prostor“, naveo je potpredsjednik Opštine Herceg Novi Mirko Mustur.
Jedan od prijedloga bio je i da država preuzme upravljanje zajedno s dvijema opštinama.
U Ministarstvu kapitalnih investicija su kazali za TVCG da bi u tom slučaju Vlada morala da obezbijedi plovne objekte, jer su postojeći u privatnom vlasništvu.
Država kažu jedino može preuzeti upravljanje pristaništima. A dok se ova pitanja ne riješe, sagovornici TVCG uvjeravaju da saobraćajnog zastoja neće biti.
„U krajnjem slučaju, i da ne radi trajekt, postoji put koji u ovom periodu godine nije opterećen toliko, tako da ne bi došlo do kolapsa. Zato smo u dobro vrijeme krenuli u rješavanje problema“, saopštio je Mustur.
A cilj je poručuju da od ovog posla koji donosi veliki profit korist imaju građani Herceg Novog i Tivta, ali i država.
Sastanku su prisustvovali ministar bez portfelja Zoran Miljanić, predsjednik UO JPMD i pomoćnik direktora, Blažo Rađenović i Nikola Rađenović, predsjednik UO Barske plovidbe Miloš Raičević, član UO Barske plovidbe ispred manjinskih akcionara Aleksandar Jovović, direktorica Uprave pomorske sigurnosti Ivana Martinić, predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović, sekretar Sekretarijata za ekonomiju u Opštini Tivat Vedran Božović, potpredsjednik Opštine Herceg Novi Mirko Mustur i državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija dr Ismet Latić.