Ivan Pekić učestvovao u vodećem svjetskom događaju UN-a na temu borbe protiv droga
Predstavnici Internacionalne policijske organizacije (IPO) učestvovali su u radu 65. sjednice Komisije za borbu protiv droga Ujedinjenih Nacija (UNODC), koja je održana u sjedištu UN-a u Beču od 16. do 20. marta. Tijelo UN-a ključna je platforma za vlade, stručnjake, međunarodne organizacije, civilno društvo, akademsku zajednicu, mlade i sve druge zainteresovane strane za rješavanje svjetskog problema droga, a 65. sjednici, koja se održava jednom godišnje, ove godine prisustvovalo je čak 1350 učesnika iz 129 država.
Delegaciju Internacionalne policijske organizacije činili su predsjednik IPO Srbija i osnivač na međunarodnom nivou profesor Ilija Životić, predsjednik IPO Crne Gore i potpredsjednik IPO HQ i koordinator IPO za Balkanske države magistar bezbjednosti Ivan Pekić, kao i izvršni predsjednik na globalnom nivou diplomirani kriminolog Mareglen Tomori.
Za Primorski portal, mr Ivan Pekić govori o temi i zaključcima ovogodišnjeg sastanka, značaju učešća događaju za koji je poziv dobilo svega nekoliko strukovnih udruženja i nevladinih organizacija iz cijelog svijeta, ali i konkretnim načinima na koji se donešeni zaključci mogu primijeniti u Crnoj Gori.
PP: Kao predstavnik Crne Gore, u ime IPO Montenegro, boravili ste u Beču, na 65. sjednici Komisije za borbu protiv droga, koji su organizovale Ujedinjene nacije.
Ivan Pekić: Komisija za opojne droge ili Comission Narcotic Drugs (CND) je glavno tijelo za kreiranje politike Ujedinjenih nacija (UN-a) u pitanjima vezanim za droge i upravno tijelo Ujedinjenih nacija kancelarije za droge i kriminal (UNODC). Komisija je forum za države članice za razmjenu znanja i dobrih praksi u rješavanju i borbi protiv svjetskog problema droga.
PP: Koliko je predstavnika država i sličnih organizacija ovaj događaj okupio?
Ivan Pekić: Šezdeset peta sjednica komisije održana je u Beču (Austrija), od 16. do 20. marta i okupila je 1350 učesnika koji predstavljaju 129 država članica, 16 međuvladinih organizacija, 80 nevladinih organizacija i nekoliko subjekata UN, lično u Beču i on-line širom svijeta.
PP: Zbog čega je za IPO Montenegro i Vas bilo važno ovo učešće?
Ivan Pekić: Internacionalna policijska organizacija Crne Gore (IPO) je prepoznata kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj javnoj sceni. Iza nas je veliki broj radionica, seminara, webinara, objevljenih naučnih radova iz oblasti bezbjednosti, naučnih i stručnih konferencija, humanitarnih akcija, kao i veliki broj predavanja u srednjim školama širom Crne Gore. Već duže vrijeme srednje škole su za IPO Montenegro bile važno okruženje, jer se na ovaj način doprlo do brojnih adolescenata našim preventivnim aktivnostima. Predavanja koja smo držali širom Crne Gore u srednjim školama na temu: „suzbijanja zloupotrebe droga“, gdje smo kroz seriju sesija, koje su držali obučeni predavači naše IPO organizacije koristeći interaktivne tehnike i anonimne ankete prepoznati od strane Ujedinjenih nacija kancelarije za droge i kriminal, te je i tom prilikom stigao poziv da se lično prisustvuje na godišnjoj konferenciji kao jedini predstavnik iz Crne Gore, što je lično za mene i organizaciju IPO Montenegro predstavljalo zadovoljstvo, a ujedno i uspjeh.
PP: U pitanju je vodeća svjetska organizacija na ovu temu, a činjenica da se sastanak organizuje po 65. put dovoljno govori o njegovom značaju i relevantnosti. Šta je bilo u fokusu ove godine i koji su najvažniji zaključci događaja?
Ivan Pekić: Izvršna direktorica Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal Ghada Vali istakla je na 65. sjednici da međunarodni sistem kontrole droga postoji decenijama, sprečavajući zloupotrebu potencijalno štetnih supstanci, dok regulišući njihovu upotrebu u medicinske i naučne svrhe. Komisija će nastaviti da djeluje kao ključna platforma za vlade, stručnjake, međunarodne organizacije, civilno društvo, akademsku zajednicu, mlade i sve druge zainteresovane strane za rješavanje svjetskog problema droga. Komisija je zajedno sa UNODC-om, Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) i Međunarodnim odborom za kontrolu narkotika (INCB), održala zajednički poziv za akciju o povećanju sprovođenja obaveza međunarodne politike o drogama u cilju poboljšanja dostupnosti i pristup kontrolisanim supstancama u medicinske i naučne svrhe.
Tokom nedjelje, države članice i ostali subjekti su razmjenili mišljenja o primjeni međunarodnih sporazuma o kontroli droga i obavezama u vezi sa politikom droga.
PP: Da li ste odlazak u Beč iskoristili i kako biste u formalnom ili neformalnom vidu razgovarali sa predstavnicima drugih država o načinima borbe protiv droga?
Ivan Pekić: Naravno, želim da istaknem da smo u Beču u neformalnim razgovorima sa predstavnicima drugih vodećih zemalja svijeta govorili o prevenciji i lječenju zasnovanim na dokazima, uključivanju rodne perspektive i perspektive mladih u politiku droga, a posebno sa akcentom na adolescente u srednjim školama. Ono o čemu smo razgovarali, ticalo se i promovisanja alternativnih razvoja, zatim suzbijanju nelegalne trgovine drogom i rješavanje veza između trgovine drogom i drugih oblika organizovanog kriminala, kao i obezbjeđivanje da niko ko je pogođen svjetskim problemom droge ne bude ostavljen sam u toj borbi. Bilo je i razgovora o rješavanju problema novih psihoaktivnih supstanci, jačanju međunarodne saradnje i prilagođavanju pandemiji Covid – 19 u rješavanju i suprostavljanju različitim aspektima svjetskog problema sa drogom.
PP: Budući da je ova tema i kod nas jako aktuelna, vjerujem da su događaj UN i iskustva Vaših kolega i za Vas veoma značajna. Da li su zaključci sa ovog sastanka i iskustva Vaših kolega primjenjivi u Crnoj Gori?
Ivan Pekić: Vodeći neformalne razgovore sa liderima zemalja UN-a, došli smo do saznanja, da sve zemlje koje prednjače u prevenciji i suprostavljanju droga, akcenat stavljaju na edukaciju mladih. Ono na čemu i IPO Montenegro stavlja akcenat od svog osnivanja, jesu mladi i njihovo svakodnevno obrazovanje i edukacija. S obzirom da je Crna Gora prepoznata, kao država u kojoj su ponikle dvije najorganizovanije kriminalne grupe „Škaljari“ i „Kavčani“, već sedam godina, imamo učestale obračune na ulicama u kojima su život izgubila šezdesetak lica, zbog nestanka određene količine droge. Vjerujem da mi u Crnoj Gori imamo dobar obavještajno-bezbjednosni sistem koji će znati da odgovori na spregu između organizovanog kriminala i distribucije narkotika, stoga sam i više nego siguran da i mi u Crnoj Gori možemo primjeniti iskustva vodećih zemalja u borbi protiv suzbijanja zloupotrebe droga.