Vujović: Pružanje što kvalitetnije zdravstvene zaštite radni imperativ, zadovoljan pacijent – ključ uspjeha
Funkcionisanjem ZU Dom zdravlja Bar u prethodnih godinu dana možemo biti zadovoljni – organizovane su Covid ambulante koje su odvojene od ostalog dijela ove zdravstvene institucije, postavljeni su trijažni kontejneri u kojima se daje terapija oboljelima od Covida, nabavljana je terapija u kontinuitetu, tako da se nije dešavalo da Dom zdravlja nema na raspolaganju potrebnu terapiju za oboljele… U postojećim uslovima, za narednu godinu, vd direktor Doma zdravlja Bar Vuk Vujović ima jasan imperativ – nastaviti strategiju pružanja što kvalitetnije zdravstvene zaštite, na brži, lakši i dostupniji način jer je zadovoljan pacijent ključ uspjeha jedne zdravstvene ustanove i, svakako, borba protiv Covida – prateći dobru praksu institucija širom svijeta, a na osnovu instrukcija i preporuka Ministarstva zdravlja Crne Gore.
Na funkciju vd direktora ZU Dom zdravlja Bar Vuk Vujović stupio je sredinom oktobra prošle godine. Preuzimajući ovo mjesto kaže da je imao jasno zacrtan prioritet – podići kvalitet zdravstvene zaštite na viši nivo.
„U radu ću težiti da se ZU Dom zdravlja Bar svrsta na vodeću poziciju među primarnim ustanovama u Crnoj Gori, koje mjesto zasigurno i sada ima, samo što ću se truditi podići kvalitet nivoa pružanja zdravstvene zaštite na još veći nivo preko nove opreme, edukovanja kadra i rekonstrukcije ili izgradnje prostora za rad službi. Zadovoljstvo i bezbjednost pacijenata, kao i kvalitet i pravovremenost pružanja zdravstvene zaštite, su na prvom mjestu“, kaže Vujović, i pocrtava da se osnovni princip u svakodnevnom radu zaposlenih u Domu zdravlja zasniva na poštovanju prava pacijenata, pružanju stručne i blagovremene zdravstvene zaštite uz primjenu etičkih principa i kodeksa .
Funkcionisanjem Doma zdravlja u protekloj godini je, kako navodi, u principu zadovoljan.
„Dom zdravlja Bar se organizovao veoma dobro u prethodnih godinu dana. Organizovane su Covid ambulante koje su odvojene od ostalog dijela Doma zdravlja, postavljeni trijažni kontejneri u kojima se daje terapija oboljelim od covida, nabavljana je terapija u kontinuitetu tako da se nije dešavalo da Dom zdravlja nema na raspolaganju potrebnu terapiju za oboljele. Nastavljamo tu praksu i trudimo se na unaprjeđenju kvaliteta zdravstvene zaštite radiće se u svim organizacionim jedinicima Doma zdravlja Bar u skladu sa trenutnom situacijom i potrebama“, kaže Vujović.
Kako bi se što potpunije ostvarila misija pružanja kvalitetne zdravstvene ustanove neophodna su, naravno, ulaganja.
„Dom zdravlja ima veliki problem sa nedostatkom prostora za rad svih službi, a samim tim i za udobnijim pružanjem zdravstvene zaštite pacijentima. Prevashodno treba ulagati u nabavku medicinske opreme i kao što sam rekao obezbjeđivanju adekvatnog prostora za rad zaposlenih medicinskih radnika u cilju što komfornijeg liječenja pacijenata. Rješenje tog problema vidim u izgradnji još jednog sprata, što ćemo nadam se realizovati uz pomoć Ministarstva zdravlja Crne Gore“, precizira direktor Doma zdravlja.
Otvorena vrata
Početak njegovog mandata obilježili su konstruktivni razgovori sa predstavnicima različitih kategorija naših sugrađana. Po pricipu otvorenih vrata, Vujović je u svom kabinetu ugostio predstavnike Udruženja penzionera, NVO Gluvonijemi i osobe sa oštećenim vidom Bar, roditelje djece sa posebnim potrebama, predsjednike lokalnih mjesnih zajednica… Tom prilikom, u direktnom razgovoru, oni su imali prilike da podijele probleme koje imaju, a koji su vezani za pružanje zdravstvene zaštite.
„Istakli su da postoje problemi u pružanju zdravstvene zaštite navedenim kategorijama korsnika, kao što su čekanje na termine kod ljekara radi pregleda, nabavka ljekova, posebno pacijentima koji žive u ruralnom dijelu Opštine kao što su Virpazar i Pečurice itd. Dogovoreno je da će u što kraćem roku biti otvorene apoteke u Virpazaru i Pečuricama radi dostupnije nabavke ljekova i da će se sa Ministarstvom zdravlja i drugim relevantnim subjektima ukazati na njihove probleme i pokušati iznaći rješenje na njihovo zadovoljstvo, a naravno i naše“, kaže Vujović.
Prethodne skoro dvije godine traje „borba“ sa koronavirusom… Vujović kaže da je barski Dom zdravlja spreman da odgovori na trenutnu epidemiološku situaciju, a kadrovski i prostorni kapaciteti dovoljni su čak i za eventualno pogoršanje situacije. On podsjeća da je nedavno urađena sistematizacija i ističe da sa postojećim kadrom uspijevaju da pruže zdravstvenu zaštitu našim sugrađanima. U ovom trenutku, u Domu zdravlja Bar postoji i deficitarnog kadra, ali Vujović sa željenjem konstatuje da na dosadašnje konkurse nije bilo kandidata.
Masovna vakcinacija u Crnoj Gori počela je 4. maja, a u našem gradu je prvu dozu vakcine do sada primilo više od 19 hiljada Barana.
Vujović podsjeća da su građanima na raspolaganju tri vrste vakcina.
„U Crnoj Gori su trenutno na raspolaganju Sinofarm, Pfizer, Sputnik V. Od početka vakcinacije vakcinisano je, prema podacima od petka, u Baru I dozom 19010, II dozom 18555, III dozom 5496”, kaže Vujović.
U planu brojni projekti
Vujović kaže da može da se pohvali saradnjom sa resornim ministarstvom.
„Veoma sam zadovoljan odnosom Ministarstva zdravlja CG prema zdravstvenim ustanovama, prevashodno prema Domu zdravlja Bar, sobzirom da ja rukovodim istom i u direktnoj sam komunikaciji sa istim. Zajedničkih planova i projekata već imamo. Naime, u saradnji sa resornim ministarstvom, ispred institucije smo aplicirali za projekat EPCG Solari500+, svega nekoliko sati nakon što je konkurs otvoren (1. novembra 2021) i konkurs je otvoren 60 dana, nakon isteka roka za prijavu, EPCG kontaktira aplikante. Projekat Solari500+ bi ZU Dom Zdravlja Bar znatno smanjio troškove električne energije. Sama pozicija zgrade ustanove, tip krova i cjelodnevna izloženost sunčevoj svjetlosti čine našu instituciju izuzetno pogodnom za instalaciju solarnih panela“, objašnjava Vujović.
Barski Dom zdravlja apliciraće i na POPOS konkurs za donacije zdravstvenim ustanovama, koje finansira Ambasada Japana.
„Konkurs je otvoren do 28. februara 2022. godine i DZ Bar će aplicirati za oblast za koju se prosudi da je najprioritetnija. U ovom trenutku je to svakako sanitetsko vozilo koje nedostaje Domu zdravlja za prevoz pacijenata, posebno pacijenata u teškim stanjima“, najavljuje Vujović.
Na njegovu inicijativu, a uz saglasnost Ministarstva zdravlja CG pokrenuti su početni koraci za proces akreditacije ustanove, što je pionirski poduhvat na državnom nivou, uzimajući u obzir da nijedna institucija primarne i sekundarne zdravstene zaštite nije akreditovana.
„U međuvremenu, dobijena je saglasnost Ministarstva zdravlja za projekat akreditacije i u procesu smo formiranja tima za akreditaciju na nivou institucije. Isto tako, obazovanjem radne grupe za izradu analize normativno-pravnog okvira iz oblasti zaštite i zdravlja na radu i oblasti zdravstvene zaštite, sa posebnim osvrtom na novi Pravilnik o mjerama zaštite i zdravlja na radu od rizika izloženosti biološkim materijama u svrhu implementacije istog sa zdravstvenog aspekta na radnim mjestima na kojima zaposleni dolaze u dodir sa bakterijama, virusima i parazitima u cilju definisanja nadležnosti, za koju kadrovsku i prostornu strukturu posjeduje HES ZU Dom zdravlja Bar, u cilju zaštite zaposlenih“, navodi Vujović.
Za kratak period urađeno mnogo
Krenulo se i sa značajnim projektom koji se odnosi na oblast bezbjednosti hrane.
„U saradnji sa MZ CG formirana je radna grupa za izradu predloga ‘Edukacija o zdravstvenoj ispravnosti namirnica i ličnoj higijeni osoba koja učestvuju u proizvodnji i prometu hrane u ZU Dom zdravlja Bar’, u cilju zaštite stanovništva, potrošača od mogućih trovanja i zaštite njihovog zdravlja koristeći zdravu ishranu. Strateško je opredjeljenje Crne Gore da bude cjelogodišnja turistička destinacija, a činjenica je da je bezbjedna hrana conductio sine qua non i najbitniji segment turističke ponude uopšte, a posebno ponude zdravstvenog turizma koji treba da se razvija u narednom periodu, a čiji je preduslov postizanje neophodnog standarda kvaliteta u ovoj oblasti. S tim u vezi, odlučio sam da radna grupa radi na navedenom Projektu u cilju smanjivanje rizika i drugih neželjenih posljedica po zdravlje i zdravstveno stanje pojedinaca i lokalne zajednice u cjelini“, precizira Vujović, i dodaje da će zajedničkih projekata biti još, te da smatra da je za ovako kratak vremenski period mnogo i urađeno.
Na početku nove godine, kaže da je iza nas, ali i pred nama težak momenat po naše zdravlje, zbog pandemije koronavirusa, koja posljedično proizvodi i težak period za našu i svjetsku privredu. Samim tim, neizvjesno je kakve tek ekonomske posljedice predstoje, ali konsolidacija i reorganizacija ljudskih resursa je neminovna, kako bi se odgovorno i savjesno rukovodilo onim sa čime u ovom momentu raspolažemo.
„Naspram ovog ekonomskog aspekta stoji ljudski život – kako briga za naše građane tako i za naše zdravstvene radnike. Prvenstveno, njima moramo omogućiti sigurnost na poslu i u obavljanju radnih zadataka kako ne bi ugrozili svoje živote a time i mogućnost da drugima pomognemo. To podrazumijeva konstantu nabavku potrebne opreme, podizanje lične svjesti o higijeni kako prostora( sprovodimo ozonsku dezinfekciju prostora), tako i u djelovanju svih nas pojedinačno, jednom rječju konstantno biti na oprezu i konstantno vršenje nadzora te jasno definsana raspodjela posla. To je ono što bi obilježilo početak 2022. godine, tačnije rečeno nastavak mojih aktivnosti koje se već sprovode kao što je organizacija svih službi Doma zdravlja u složenoj epidemiološkoj situaciji, , ozonska dezinfekcija prostorija, nabavka RTG aparata sredstvima iz donacije, ultrazvučnog 3D aparata, ginekološkog stola i druge potrebne medicinske opreme. Dakle, u postojećim uslovima, moj radni imperativ će dakle, biti usmjeren da Dom zdravlja Bar nastavi strategiju pružanja što kvalitetnije zdravstvene zaštite, na brži, lakši i dostupniji način jer je zadovoljan pacijent predstavlja ključ uspjeha ove Ustanove i svakako borbu protiv Covida i mehanizme dobre prakse u borbi protiv covida koristeći analogiju zdravstvene prakse u državama širom svijeta, na osnovu instrukcija i preporuka Ministarstva zdravlja Crne Gore”, poručuje na kraju vd direktor Doma zdravlja Bar Vuk Vujović.